Vårt lagarbete gör jobbet perfekt!

Det finns inget perfekt lag.Men det finns ett framgångsrecept – många liknande egenskaper som delas av effektiva team, oberoende av bransch eller funktion

"Enhet är styrka ... när det finns lagarbete och samarbete kan underbara saker uppnås," - den amerikanske poeten Mattie Stepanek.

För att bygga den bästa sammanhållningen i laget organiserade företaget alla partners för att delta i lag-PK-tävlingen som anordnades av Alibaba i år.Detta är en tävling för att konkurrera med andra företag om prestanda.Innan tävlingen startar kommer vi att sätta upp mål och göra upp planer på hur vi ska dela upp och samarbeta för att vinna tävlingen.Detta gör att var och en av oss känner att vi inte är ensamma, utan i ett team.För att vinna spelet krävs allas ansträngningar och fullt samarbete!Låt oss se det underbara ögonblicket!

Vårt lagarbete gör jobbet perfekt2
Vårt lagarbete gör jobbet perfekt!

Vi är tillsammans !Under hela tävlingen arbetade var och en hårt för att nå våra mål och var glada över att våra följeslagare fick beställningar.Trots att alla var trötta var de alla väldigt nöjda!

Tävlingen är full av samarbetsutmaningar och skratt, vilket ytterligare ökar medvetenheten om lagarbete och andan av hårt arbete och företagsamhet.För att öka spelglädjen och stimulera medarbetarnas moral belönade evenemanget även de lag som genomförde utmaningen med pengar på plats.Evenemanget var roligt och spännande.Alla enades och samarbetade, du jagade mig och tävlade glatt.Under perioden kom slagord, hurrarop, hurrarop och hurrarop efter varandra, vilket var mycket livligt.I detta ögonblick fortsätter anställda med ett gemensamt mål att gå framåt och överträffa sig själva.Efter hård konkurrens vann den första gruppen ledd av vårt företag till slut mästerskapet.

Vårt lagarbete gör jobbet perfekt3

Inför informationsåldern är det bara genom kontinuerligt lärande som teamet kan vara i en oövervinnerlig position och bättre möta utmaningarna från kunskapsekonomins era.Genom denna utbildning får vi en djupare förståelse.Vi är en grupp, vi gör saker tillsammans, vi löser svårigheter tillsammans och alla har olika sätt att tänka.Vi samlar allas visdom för att försöka göra saker bra.Vi är alltid fulla av passion inom teamträning, och alla är fulla av passion och strävar efter att nå målet.

Genom denna tävling är vi mer övertygade om att vi kommer att göra det bättre och bättre i branschen för festprodukter!Låt ballongerna ge dig glädje!


Posttid: 2022-09-09